В Україні запрацювала нова соціальна програма – «муніципальна няня».

Опубліковано: 12-4-2019

12 лютого 2019 року в Україні запрацювала нова соціальна програма – «муніципальна няня» - урядовий проект з підтримки молодих батьків. У його рамках держава компенсує частину витрат на послуги няні для дітей до 3 років. Сума відшкодування рівна розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, станом на 01 січня 2019 року це 1626 грн. на місяць. Компенсація на няню не замінює інші соціальні виплати на дитину і виплачується окремо за бажанням батьків.

Жодних зобов’язань виходити із декретної відпуски через "муніципальну няню" також немає. На компенсацію за послугу можуть розраховувати як батьки, які працюють, так і ті, хто перебуває у декретній відпустці (але не безробітні).

Які умови відшкодування?Згідно з постановою Кабміну, батьки самі шукають і обирають фахівця. Єдина обов’язкова умова для компенсації від держави – це офіційне працевлаштування доглядальниці. Органи соцзахисту залишають за собою право перевірити в державних реєстрах інформацію про няню. Вона має бути або ФОПом (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91), або юридичною особою (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), яка надає послуги догляду за дітьми.

Родичі також можуть оформитися як підприємці. Проте слід врахувати, що в цьому випадку вони повинні будуть сплачувати податки - 5% для третьої групи, а також Єдиний соціальний внесок, який становить зараз 918,06 грн. на місяць.Компенсацію від держави обкладатимуть податками, адже використовується наймана праця. 18% податку на доходи фізосіб заплатить няня, а при офіційному працевлаштуванні домогосподарство має заплатити єдиний соціальний внесок - ще 22%",

Як оформити? Для оформлення державної допомоги батькам потрібно звернутись до управління соціального захисту населення за місцем проживання. З собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код одного з батьків, свідоцтво про народження дитини, а також копію офіційно укладеного з нянею договору. Крім того, потрібно написати заяву на отримання компенсації і надати документи, що підтверджують оплату послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку тощо).

Строк подачі документів – місяць із моменту укладення угоди з нянею. Крім того, щомісяця до 5 числа потрібно надавати документи про оплату праці няні, це можна буде зробити в управлінні соціального захисту або електронною поштою. Якщо ж вчасно не надіслати підтвердження, то компенсацію того місяця не виплатять. Рішення про нарахування компенсації ухвалюють місцеві органи соцзахисту протягом 10 днів від дати подання документів.

Які пункти повинні бути в договорі з муніципальної нянею? Повинен бути зазначений обсяг робіт, нормований робочий час, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, перелік обов’язків няні, періодичність та сума винагороди.

Кому не надається компенсація? Компенсація послуги не надається батькам, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

За матеріалами відділу “Таращанське бюро правової допомоги” Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги