Стягнення аліментів на утримання дитини

Опубліковано: 29-10-2019

Не секрет, що сьогодні шлюб, як традиційна форма співжиття, став особливо вразливим - чимала частина сімей розпадається, діти залишаються проживати з одним з батьків (як правило, з матір’ю). У такому випадку той з батьків, хто проживає окремо, повинен брати участь як у вихованні дитини, так і в забезпеченні її нормального утримання шляхом виплати аліментів. Та, на жаль, не завжди це робиться охоче, «аліментщики» часто ухиляються від виконання своїх обов’язків.

Способи стягнення аліментів:

За взаємною згодою: 1) на підставі заяви одного з батьків. Заява подається особою, яка добровільно бажає сплачувати аліменти за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії із зазначенням строків та розміру відрахувань на аліменти із відповідних виплат. 2) на підставі договору про сплату аліментів. У договорі зазначається сума виплат, строк їх сплати та інші умови за бажанням сторін. Договір укладається в письмовій формі та посвідчується нотаріусом.

На підставі рішення суду - якщо батьки не дійшли добровільної згоди щодо виплати аліментів. Особа, з якою проживають діти, може подати позовну заяву до суду про стягнення аліментів на утримання дитини.

Особа, що подала позов про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення пені за прострочення сплати аліментів, звільняється від сплати судового збору в усіх судових інстанціях. Що робити, якщо не сплачуються аліменти: Самостійно направити виконавчий лист за місцем роботи боржника або отримання ним пенсії, стипендії. Або звернутися до державної виконавчої служби або приватного виконавця для виконання рішення в примусовому порядку. Знайти потрібний підрозділ державної виконавчої служби: https://minjust.gov.ua/str_ust_der Обрати приватного виконавця: https://erpv.minjust.gov.ua Законом встановлено можливість накладення нових обмежень на неплатників аліментів щодо: - виїзду за межі України - керування транспортними засобами - користування зброєю - полювання - участі у прийнятті рішення про виїзд дитини за кордон. Умови застосування: заборгованість більше 6 місяців. Вказані обмеження застосовуються тимчасово до погашення боржником суми у повному обсязі. Підстава для застосування обмежень: постанова державного виконавця. До неплатників аліментів суд може застосувати адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. Якщо порушник ухиляється від виконання суспільно корисних робіт, до нього може бути застосований адміністративний арешт до 15 діб.

Публічний реєстр злісних неплатників аліментів – як ще один засіб впливу на недобросовіних батьків: https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors До злісних неплатників застосовується кримінальна відповідальність відповідно до статті 164 Кримінального кодексу: - громадські роботи до двохсот сорока годин - арешт до шести місяців - або обмеження волі до трьох років. (Злісний неплатник – особа, що не виконує рішення суду (приховує доходи, змінює місце проживання чи роботи без повідомлення державного чи приватного виконавця) та має заборгованість зі сплати аліментів більше трьох місяців).

За отриманням більш детальної консультації та отриманням безоплатної  правової допомоги, ви можете звернутися до відділу «Таращанське бюро правової допомоги» Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 27 м.Тараща Київської області та за телефоном (04566)5-10-35.