Оформлення спадщини у випадку смерті спадкодавця на тимчасово окупованій території

Опубліковано: 8-2-2018

Останнім часом почастішали випадки, коли громадяни стикаються з проблемою оформлення спадщини та реєстрації права власності, якщо спадщина або спадкодавець перебували на тимчасово окупованій території України. У першу чергу це пов’язано з тим, що будь-які документи, видані на тимчасово окупованій території, вважаються недійсними і не створюють правових наслідків, в результаті виникають труднощі при отриманні свідоцтв про смерть і відкритті спадщини родичами померлого вже на підконтрольній території.

В такому випадку основним завданням перед спадкодавцями є встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, що здійснюється в судовому порядку.

Так, відповідно до ст. 257-1 Цивільно-процесуального кодексу України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути подана родичами померлого до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. До суду потрібно буде надати докази, які засвідчують факт смерті і родинного зв’язку заявника з померлим, а також відмову відділу ДРАЦС у державній реєстрації смерті спадкодавця. Для отримання такої відмови родичам померлого за місцем знаходження суду потрібно звернутися до відділу ДРАЦС із заявою про реєстрацію смерті спадкодавця та отримати письмову відмову на підставі даної заяви. Це означатиме, що права та інтереси спадкоємця не можна захистити інакше як через звернення в суд, і на підставі цього буде відкрито судове провадження.

Стосовно доказів які можуть засвідчити факт смерті, ними можуть бути: лікарське свідоцтво про смерть, довідка про причини смерті та свідоцтво про смерть, які видані на тимчасово окупованій території. Підтвердити родинні зв’язки можливо свідоцтвом про шлюб, свідоцтвом про народження, паспортом громадянина України, а також іншими документами, які можуть підтвердити ступінь спорідненості.

Після того як всі докази будуть зібрані, потрібно написати до суду заяву встановлення факту смерті. В заяві обов’язково вказати заінтересованих осіб - близьких родичів померлого і відділ ДРАЦС, який відмовив у реєстрації смерті.

Отримавши судове рішення, родичам померлого знов потрібно буде звернутися до відділу ДРАЦС із заявою про реєстрацію смерті і вже на підставі судового рішення отримати свідоцтво про смерть спадкодавця.

Після отримання свідоцтва про смерть, спадкоємці звертаються до будь-якого нотаріуса на підконтрольній території України із заявою про прийняття спадщини.

Варто зазначити, що Цивільним кодексом України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (з дня смерті спадкодавця). Якщо спадкоємець протягом цього строку не подасть заяву про прийняття спадщини, згідно законодавства він вважатиметься таким, що не прийняв її.

Якщо ви потребуєте додаткових роз’яснень з цього питання або іншої правової допомоги відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», звертайтесь до відділу “Таращанське бюро правової допомоги” Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Тараща, вул. Шевченка,27.