Назустріч дітям.

Опубліковано: 21-1-2019

Кожній дитині потрібна родина… Це дуже проста правда. І ми усі глибоко в серці знаємо її. І знаємо, що тільки в сім’ї, у якій тебе люблять, розуміють, турбуються про твої потреби, почуваєш себе комфортно і впевнено. Все найкраще, що є на землі, починається із сім’ї. Кожна дитина потребує тепла і захисту, має шанс на повноцінний розвиток та щасливе майбутнє. Найважливіше для дитини є виховання в сім’ї.

На жаль, не всім даровано таке щастя. Відсутність батьківського тепла, маминої колискової на ніч, іграшок та подарунків на свята від рідних – усе це є життя дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Ці діти живуть в інтернатах, мають одяг та їжу, влітку вони відпочивають в оздоровчих таборах, але єдине – їх ніхто не чекає, і нікому пожалітись про забите коліно чи успіх у спортивних змаганнях.

Позбавлення дитини сім’ї можна назвати не просто важким періодом в її житті, а долею, яка дає себе знати вже з перших днів втрати родини. Життя дитини поза люблячим сімейним оточенням стає відразу важким. У кожного своє уявлення про щастя, але дитині бути щасливою без батьків неможливо. Зараз вже нікого не потрібно переконувати у тому, що виховання в умовах державних інституцій травмує  дитину, різко змінює її долю, руйнує звичну систему взаємовідносин з навколишнім світом, робить неможливим реалізацію потенційних можливостей дитини.

Діти повинні зростати в сім’ях рідних батьків, але коли це неможливо, альтернативою біологічній родині може слугувати інша сім’я. Саме тому наша держава підтримує створення сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування. В Україні існує чотири форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.

Усі форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування можуть лише пом’якшити негативний вплив становища на дитину, у якому вона опинилась, але не забезпечують її право на виховання в повноцінній біологічній сім’ї.

Враховуючи пріоритети сім'ї, в Україні розпочалася реформа із назвою «деінституалізація», що передбачає фундаментальні зміни, спрямовані на заклади інституційного догляду та яка має на меті зменшити кількість дітей, які виховують в інтернатах та створення патронатних сімей.

Законом України від 26.01.2016 року № 936-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми” запроваджено нову форму тимчасового сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – сім’я патронатного вихователя. У кінці березня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. №148 «Деякі питання здійснення патронату над дитиною», яка регулює порядок створення та діяльності сім'ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя, висвітлюється порядок оплати послуг патронатного вихователя та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя.

Патронатна сім’я – тимчасова форма влаштування. Одночасно під патронат в одну сім’ю влаштовується виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або які до влаштування під патронат проживали в одній родині. Оптимальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців. За цей час соціальні фахівці працюватимуть з батьками дитини для подолання труднощів, через які її було вилучено. У разі неможливості відновити здатність батьків виховувати дитину, їй підшукають іншу форму сімейного виховання.

Сьогодні у Таращанському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах перебувають 139 сімей, в них виховуються 262 дитини. У будь-яку мить із різних соціальних причин (соціально-економічні, хвороба, безробіття батьків, ухилення від виконання батьківських обов’язків, загроза життю та здоров’ю) кожен з цих дітей може мати ризик бути вилученим із біологічної сім’ї. І відразу ж постане питання про влаштування дитини у безпечне середовище. Раніше за заявою батьків такі діти могли тимчасово перебувати у закладі інституційного догляду Таращанське відділення КОЦСПРД «Узин».

У зв'язку з реформуванням даного закладу є потреба в створенні патронатних сімей у Таращанському районі, які були б першою допомогою дітям у складних життєвих обставинах.

Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки.

Про більш детальну інформацію сімейного патронату Ви зможете дізнатися, звернувшись у Таращанський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за адресою: м. Тараща, вул. Короленка, 9. тел. (04566) 5-10-46.