Нарада щодо дотримання законодавства про працю

Опубліковано: 12-6-2018

12 червня у Таращанській райдержадміністрації під керівництвом виконуючого обов’язки голови райдержадміністрації Юрія Шостака відбулася нарада щодо дотримання законодавства про працю, у якій взяли участь  головний державний інспектор праці Головного управління Держпраці у Київській області Євгеній Іщенко, заступник голови комісії з реорганізації Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, заступник начальника – начальник Таращанського відділення Тетяна Діденко,  начальник Таращанського відділення обслуговування громадян Білоцерківського об’єднаного управління ПФУ у Київській області Ірина Степаненко, начальник управління соціального захисту населення райдержадміністрації Людмила Холмогорова, завідувач сектору з питань праці і пенсійного законодавства Олександр Шостак.

В ході наради було розглянуто питання легалізації не задекларованої праці, легалізації виплати заробітної плати та інші.

Дана нарада проведена з метою розроблення спільних заходів щодо легалізації не задекларованої праці на території району та проведення роз’яснювальної роботи з керівниками підприємств та підприємцями щодо забезпечення трудових прав працівників. Роз’яснення керівникам підприємств прав та обов’язків перед найнятими працівниками.

Вирішено посилити заходи з виявлення незадекларованої праці та виплати нелегальної заробітної праці на території Таращанського району.

В разі порушення законних прав громадян на працю для відстоювання та захисту своїх трудових інтересів рекомендовано звертатися до Головного управління Держпраці у Київській області за адресою: м.Київ, вул. Вавілових,10.

 

Довідково:

Оформлені трудові відносини як запорука отримання всіх соціальних гарантій

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Право працівника на працю визначається статтею 2 Кодексу Законів про працю України , а саме право громадян України на працю,  - тобто на одержання роботи з оплатою  праці  не  нижче  встановленого  державою  мінімального розміру. Працівники    реалізують    право     на     працю     шляхом укладення трудового договору  про  роботу   на   підприємстві,  в установі, організації або  з  фізичною  особою.  Працівники  мають право  на    матеріальне забезпечення в  порядку  соціального  страхування  в  старості,  а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, на  допомогу в разі безробіття.

Трудові відносини між працівником і роботодавцем оформляються трудовим договором. Трудовий договір  є  угода  між  працівником   і   власником підприємства,  установи,   організації   або   уповноваженим   ним органом  чи фізичною  особою,  за  якою  працівник  зобов'язується виконувати  роботу,   визначену   цією   угодою,   з   підляганням внутрішньому  трудовому  розпорядкові,  а  власник   підприємства, установи, організації  або  уповноважений  ним  орган  чи  фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові  заробітну  плату  і забезпечувати  умови  праці,  необхідні  для   виконання   роботи, передбачені законодавством  про  працю,  колективним  договором і угодою сторін.

Відповідно до статті 24 КЗпП України укладання трудових договорів оформляється як правило в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковою.

При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оформлені трудові відносини  забезпечують право працівника отримувати заробітну плату  у розмірі не  нижче  встановленого  державою  мінімального розміру та в строки визначені ст. 115 КЗпП України. Укладений трудовий договір забезпечує право працівника на нормований робочий час, а саме на 40 годинний робочий тиждень та забезпечую право працівника на відпочинок , а саме вихідні дні, відпочинок в святкові та неробочі дні, оплачувану відпустку (основну) , додаткові та соціальні відпустки.     

Укладений трудовий договір забезпечує право працівника на соціальний захист, тобто пенсійне забезпечення працівника, соціальний захист працівника на час тимчасової непрацездатності  або на випадок втрати працездатності в зв’язку нещасним випадком на виробництві. Також трудовий договір забезпечує право працівника на соціальний захист працівника на випадок безробіття, тобто громадянин який працював за трудовим договором і був звільнений в зв’язку з рядом обставин, які склалися на виробництві, має право зареєструватися в районному центрі зайнятості і отримувати від держави допомогу у вигляді пошуку роботи, допомоги по безробіттю, одноразової допомоги  по безробіттю для створення підприємницької діяльності. Також  за державні кошти може бути проведена перепідготовка громадянина для роботи по іншій спеціальності, яка необхідна в даному регіоні та інші види послуг.

В оформлені трудових відносин в першу чергу повинен бути зацікавлений  працівник, так як він повинен розуміти, що  в разі відсутності оформлених трудових відносин  він втрачає : гарантію отримати заробітну плату за виконану роботу в разі виникнення конфлікту з роботодавцем, право на пенсійне забезпечення, на соціальний захист в зв’язку з тимчасовою  втратою працездатності, на  соціальний захист в зв’язку з нещасними випадками на виробництві та на соціальний захист на випадок безробіття.  

Звертаючись до громадян, які працюють і не бажають укладати трудові відносини з міркування « Я не доживу до пенсійного віку» або з інших підстав, хочу щоб ви поставили собі таке питання « А якщо я доживу до пенсійного віку?».  Для того щоб відповісти на це питання я прошу вас подумати над ти чи будете ви мати стільки здоров’я і сили,   щоб забезпечувати себе самостійно  коштами на  комунальні послуги, продукти харчування,  на лікування та на інші  потреби.

Роботодавець  в свою чергу повинен бути зацікавлений в оформлені трудових відносин в зв’язку з тим що людина, яка працює без оформлення трудових відносин не може нести матеріальну відповідальність за завдану шкоду підприємству своїми діями.  Крім цього роботодавець повинен розуміти,  що надлишок робочої сили  буде не постійно і для того щоб утримати кваліфікованих і сумлінних працівників він повинен забезпечити своїм працівникам впевненість в тривалих трудових відносинах та соціальні гарантії  кращі ніж у других роботодавців. Цього можливо досягти  лише через укладання безстрокових трудових договорів з обумовленням в них режиму роботи, розміру заробітної плати ( бажано вищого за розмір мінімальної заробітної плати), тривалості основної відпустки та інше що передбачено чинним законодавством. 

Крім вище наведених мотивів роботодавець повинен знати, що він при використанні найманої праці зобов’язаний керуватися вимогами трудового законодавства, а саме :

  • укладати з працівниками трудові відносин у вигляді трудових договорів чи видачі наказів про прийом на роботу ;
  • вносити записи до трудових книжок працівників, які пропрацюють у роботодавця понад п’ять днів;
  • виплачувати заробітну плату працівникові  у розмірі не  нижче  встановленого  державою  мінімального розміру та в строки визначені законом ;
  • сплачувати ЄСВ;
  • надавати працівникам час для відпочинку у вигляді вихідних, святкових та неробочих днів, оплачуваних відпусток, додаткових відпусток ;
  • забезпечувати безпечні умови праці.

За порушення вимог трудового законодавства України  роботодавці несуть відповідальність: дисциплінарну,  адміністративну, фінансову та кримінальну.

До фінансової відповідальності належать фінансові санкції, згідно яких за порушення трудового законодавства в частині оформлення трудових відносин на підприємство, установу, організацію чи фізичну особу-підприємця накладається фінансова санкція у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за кожного неоформленого працівника, тобто з 1 січня 2018 року санкція становить 111690 грн.

 

Виплата заробітної плати « в конверті »

Кожен громадянин повинен розуміти, що про свої забезпечення  в літньому та похилому віці він повинен дбати  з молоду, щоб не доживати свого віку в злиднях.

Звертаючись до громадян хочу щоб ви усвідомили, що розмір пенсійного забезпечення на пряму залежить від розміру заробітної плати, яку працівник отримував  за період своєї трудової діяльності. Тобто чим більший розмір отриманої працівником заробітної плати тим більший буде розмір пенсії. Хочу зазначити, що заробітна плата,  яка виплачується  « в конверті »( тобто не проводиться по бухгалтерії підприємства і з неї не проводяться відрахування до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування) до розрахунку  в разі тимчасової непрацездатності, втрати працездатності в зв’язку нещасним випадком на виробництві,  оформлення на пенсію  та виплати по безробіттю - не береться.

Заробітну плату може виплачуватись по відомості виплати заробітної плати або шляхом перерахунку заробітної плати на картковий рахунок. У випадку коли працівник отримує заробітну плату на картковий рахунок ( на карточку), ця заробітна плата як правило є офіційною і проводиться через бухгалтерію підприємства. При отримані заробітної плати по відомості виплати заробітної плати  працівник розписується за отримані кошти, які зазначаються в відомості. Кошти які працівник отримує поза відомістю являються виплаченими « в конверті». Тобто якщо працівник отримує заробітну плату і за неї в відомостях про виплати заробітної плати не розписується така заробітна плата виплачується йому неофіційно і по бухгалтерії не проводиться.

Саме простіше відстежувати  розмір заробітної плати по розрахунковим листкам, які роботодавець видає працівникові при кожній виплаті заробітної плати. В даних розрахункових листках зазначається: період  за який провадиться оплата праці; загальна сума заробітної плати з  розшифровкою  за  видами виплат; розміри і підстави відрахувань та утримань  із  заробітної плати; сума заробітної плати, що належить до виплати.

Видача повідомлення  про заробітну плату передбачено ст. 110 КЗпП України.

Виплата заробітної плати « в конверті » тягне за собою такі наслідки:

  • в разі неоформлених трудових відносин повна відсутність трудового стажу за період роботи на підприємстві на якому заробітна плата виплачувалась « в конверті ». В даному випадку працівник не зможе розраховувати на: щорічну відпустку; соціальні страхові виплати пов’язані з тимчасовою втратою працездатності та виплати в зв’язку з нещасним випадком на виробництві; виплати на випадок безробіття;  включення періоду роботи до його трудового стажу, що в свою чергу вплине на розмір пенсії;
  • часткова відсутність стажу, на підприємствах де працівник працював офіційно з повним робочим тижнем (по 40 годин на тиждень) на неповну ставку і отримував частину заробітної плати по відомості, а частину неофіційно « в  конверті ». В даному випадку працівник буде не до отримувати соціальні страхові виплати пов’язані з тимчасовою втратою працездатності та виплати в зв’язку з нещасним випадком на виробництві, а також виплати на випадок безробіття. Розрахунок пенсії даному працівникові при досягненні ним пенсійного віку буде проводитись пропорційно його офіційної заробітної плати, що в свою чергу вплине на розмір пенсії.

Є також випадки коли працівникові виплачується частина заробітна плата  на рівні  мінімальної по відомості або на картковий рахунок, а друга частина виплачується « в конверті », таким чином роботодавець ухиляється від сплати частини внесків, що в свою чергу впливає на соціально страхові виплати працівникам в тому числі і на розрахунок пенсії.

За порушення вимог трудового законодавства України в частині розміру мінімальної заробітної плати роботодавці несуть відповідальність: дисциплінарну,  адміністративну та фінансову.

До фінансової відповідальності належать фінансові санкції, згідно яких за порушення трудового законодавства в частині розміру мінімальної заробітної плати на підприємство, установу, організацію чи фізичну особу-підприємця накладається фінансова санкція у розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника, якому розмір мінімальної заробітної плати недотриманно, тобто з 1 січня 2018 року санкція становить 37230 грн.