"Найкращі інтереси дитини"

Опубліковано: 6-3-2020

В рамках рекламно-інформаційної кампанії «Кожній дитині потрібна родина!» з метою залучення населення щодо розвитку сімейних форм виховання та впровадження у Таращанському районі інноваційної соціальної послуги «сімейний патронат» працівниками Таращанського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та служби у справах дітей та сім'ї була проведена зустріч із працівниками КЗ КОР «Навчально-реабілітаційний центр», на якій було розглянуто питання щодо соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, а також дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Перед присутніми виступила виконуюча обов'язки директора Таращанського районного ЦСССДМ Людмила Шкарівська, яка повідомила про важливість зростання дитини у сімейному середовищі та його переваги порівняно із їх вихованням у закладах інституційного характеру.

«Позбавлення дитини сім’ї можна назвати не просто важким періодом в її житті, а долею, яка дає себе знати вже з перших днів втрати родини. Життя дитини поза люблячим сімейним оточенням стає відразу важким. У кожного своє уявлення щодо збереження проживання дитини у біологічній родині та забезпечення права на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у сімейному середовищі, про щастя, але дитині бути щасливою без батьків неможливо».

Враховуючи пріоритети сім'ї, в Україні розпочалася реформа із назвою «деінституалізація», що передбачає фундаментальні зміни, спрямовані на заклади інституційного догляду та яка має на меті зменшити кількість дітей, які виховуються в інтернатах і створення патронатних сімей.

Учасники засідання активно обговорювали питання щодо співпраці у виявленні та вчасної допомоги сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах для збереження дітям родинного середовища та запобігання потраплянню їх до інституційних закладів.

Також було повідомлено, що сьогодні у Таращанському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на обліку сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах перебувають 107 сімей, в них виховуються 242 дитини. У будь-яку мить із різних соціальних причин (соціально-економічні, хвороба, безробіття батьків, ухилення від виконання батьківських обов’язків, загроза життю та здоров’ю) кожен з цих дітей може мати ризик бути вилученим із біологічної сім’ї. І відразу ж постане питання про влаштування дитини у безпечне середовище.

Раніше за заявою батьків такі діти могли тимчасово перебувати у закладі інституційного догляду Таращанське відділення КОЦСПРД «Узин».

У зв'язку з реформуванням даного закладу є потреба у створенні патронатних сімей у Таращанському районі, які були б першою допомогою дітям у складних життєвих обставинах.

Більш детальну інформацію про патронатну сім'ю, як тимчасову форму влаштування, було розкрито відповідно до чинного законодавства щодо порядку створення та діяльності сім'ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя.

Учасники отримали інформаційні матеріали для інформування населення про сімейний патронат.

Перед присутніми також виступила  головний спеціаліст ССДС Тетяна Палько, яка поінформувала про чотири форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.

І на завершення спільно було визначено шляхи співпраці назустріч кожній дитині у захисті її найкращих інтересів.